Weather Huaytará, Huancavelica Region week
Weather forecast for Huaytará, Huancavelica Region for this and next week.
Saturday, May 2
15 / 6°C
| 2.3 mm | 6 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Huaytará, Huancavelica Region, Peru extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 78 % | 2 °C | 96 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain showers | 7 °C 5 °C |
0.8 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 68 % | 2 °C | 53 % | 0% | 0% | 6% | 50% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
1.5 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1016 hPa | 59 % | 6 °C | 96 % | 0% | 19% | 30% | 96% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1016 hPa | 86 % | 7 °C | 92 % | 0% | 0% | 12% | 91% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1016 hPa | 77 % | 1 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1017 hPa | 66 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1016 hPa | 60 % | 7 °C | 69 % | 0% | 13% | 33% | 50% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1017 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 18% | 49% | 100% | |
Huaytará, Huancavelica Region, Peru - information
State: PeruGPS coordinates: -13.6045; -75.3531
Time zone: America / Lima
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 818
Altitude: 3022 m
The administrative part:
- Huancavelica, Huancavelica
- Huaytara, Huaytará, Huancavelica Region
Something wrong, something missing?
Weather Huaytará, Huancavelica Region, Peru. Weather forecast Huaytará, Huancavelica Region.
Huaytará, Huancavelica Region - weather nearby - bigger cities
Huaytará, Huancavelica Region - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Huaytará, Huancavelica Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Huaytará, Huancavelica Region
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 5:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:58 am | 11:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 6:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 6:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 5:41 pm | 05/02/2026 6:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |