Weather Vazipur week
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vazipur, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1006 hPa | 56 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1008 hPa | 27 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h north-northeast |
1006 hPa | 33 % | 12 °C | 53 % | 0% | 0% | 44% | 17% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1008 hPa | 50 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1007 hPa | 63 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1008 hPa | 21 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1004 hPa | 16 % | 6 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1005 hPa | 30 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Vazipur, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.1521; 73.7229
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Vazipur, Pakistan. Weather forecast Vazipur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vazipur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vazipur
data are always in the local timeSun and light
May 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 6:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:20 am | 7:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/04/2026 9:29 pm | 05/05/2026 7:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |