Weather Vazipur week
Weather forecast for Vazipur for this and next week.
Saturday, May 2
39 / 24°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 24 °C | 25 °C | 5 am | |
| 37 °C | 38 °C | 11 am | |
| 39 °C | 37 °C | 5 pm | |
| 30 °C | 30 °C | 11 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 6:44 pm
HOURLY
sunset 6:44 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vazipur, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1000 hPa | 50 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1001 hPa | 22 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
996 hPa | 13 % | 5 °C | 39 % | 0% | 0% | 5% | 36% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
998 hPa | 30 % | 10 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
998 hPa | 39 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 1% | 17% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
998 hPa | 14 % | 6 °C | 25 % | 0% | 0% | 10% | 21% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
995 hPa | 13 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 23% | 72% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1000 hPa | 35 % | 11 °C | 21 % | 0% | 0% | 18% | 5% | |
Vazipur, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 31.1521; 73.7229
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Vazipur, Pakistan. Weather forecast Vazipur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vazipur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vazipur
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:02 pm | 13:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 6:37 pm | 05/02/2026 5:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |