Weather Ukhrila, North-West Frontier Province the day after tomorrow
Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province April 30, 2026
During the day clear, later morning initially clear, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 1.5 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 83 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 85 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 84 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 83 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 82 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1007 hPa | 81 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1007 hPa | 78 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 69 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1008 hPa | 51 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 45 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| partly cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1008 hPa | 42 % | 12 °C | 27 % | 0% | 0% | 7% | 22% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1008 hPa | 42 % | 13 °C | 44 % | 0% | 3% | 14% | 34% | |
| 12 PM
3 AM
| rain showers | 28 °C 29 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1007 hPa | 42 % | 13 °C | 56 % | 0% | 7% | 18% | 46% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 26 °C 27 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1007 hPa | 49 % | 14 °C | 76 % | 0% | 0% | 17% | 73% | |
| 2 PM
5 AM
| rain showers | 25 °C 26 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 51 % | 14 °C | 73 % | 0% | 5% | 37% | 58% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1009 hPa | 68 % | 16 °C | 99 % | 0% | 7% | 43% | 98% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1008 hPa | 60 % | 15 °C | 85 % | 0% | 0% | 9% | 85% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1007 hPa | 58 % | 15 °C | 60 % | 0% | 0% | 6% | 59% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1008 hPa | 81 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1008 hPa | 84 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1007 hPa | 31 % | 10 °C | 46 % | 0% | 0% | 14% | 37% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1005 hPa | 40 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 5% | 98% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1006 hPa | 69 % | 11 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.4764; 73.3121
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan. Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ukhrila, North-West Frontier Province is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ukhrila, North-West Frontier Province
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 13:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 7:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:46 pm | 04/30/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |