Weather Ukhrila, North-West Frontier Province today
| 18 °C | 20 °C | 9 am | |
| 24 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 6:48 pm
HOURLY
sunset 6:48 pm
Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province April 28, 2026
From morning untill noon heavy rain, later morning initially heavy rain, later light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later cloudy. The highest temperature 26 °C. Total rainfall 6.8 mm. At night the lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1005 hPa | 57 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 35% | 100% | |
| 6 AM
9 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1006 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 7 AM
10 PM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.1 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1008 hPa | 58 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
| 8 AM
11 PM
| heavy rain | 19 °C 20 °C |
2.6 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1011 hPa | 69 % | 13 °C | 100 % | 0% | 1% | 97% | 99% | |
| 9 AM
12 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
1.8 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 10 AM
1 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1012 hPa | 91 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 82% | 98% | |
| 11 AM
2 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1011 hPa | 65 % | 15 °C | 96 % | 0% | 1% | 46% | 92% | |
| 12 PM
3 AM
| light rain | 24 °C 25 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1011 hPa | 53 % | 13 °C | 95 % | 0% | 5% | 26% | 93% | |
| 1 PM
4 AM
| rain showers | 25 °C 25 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 46 % | 12 °C | 81 % | 0% | 8% | 28% | 73% | |
| 2 PM
5 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1009 hPa | 49 % | 13 °C | 82 % | 0% | 16% | 46% | 64% | |
| 3 PM
6 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1007 hPa | 41 % | 12 °C | 60 % | 0% | 1% | 15% | 53% | |
| 4 PM
7 AM
| rain | 26 °C 26 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1006 hPa | 41 % | 11 °C | 94 % | 0% | 4% | 29% | 93% | |
| 5 PM
8 AM
| rain | 23 °C 24 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 58 % | 14 °C | 99 % | 0% | 3% | 82% | 97% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1009 hPa | 78 % | 16 °C | 95 % | 0% | 0% | 10% | 94% | |
| 7 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 82 % | 16 °C | 98 % | 0% | 0% | 19% | 98% | |
| 8 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 81 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 4% | 98% | |
| 9 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 79 % | 14 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 10 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 78 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 20% | 100% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 78 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 50% | 100% | |
| 1 AM
4 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1008 hPa | 75 % | 12 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 2 AM
5 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 76 % | 11 °C | 43 % | 0% | 2% | 14% | 32% | |
| 3 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 70 % | 10 °C | 60 % | 0% | 1% | 14% | 52% | |
| 4 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1007 hPa | 69 % | 10 °C | 80 % | 0% | 1% | 21% | 73% | |
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1007 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 1% | 99% | |
| 6 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1008 hPa | 68 % | 10 °C | 69 % | 0% | 0% | 5% | 68% | |
| 7 AM
10 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 62 % | 12 °C | 46 % | 0% | 0% | 10% | 39% | |
| 8 AM
11 PM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1008 hPa | 50 % | 12 °C | 77 % | 0% | 0% | 12% | 73% | |
| 9 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1007 hPa | 43 % | 12 °C | 64 % | 0% | 0% | 3% | 63% | |
| 10 AM
1 AM
| cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1007 hPa | 38 % | 11 °C | 65 % | 0% | 0% | 30% | 50% | |
| 11 AM
2 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1006 hPa | 36 % | 12 °C | 35 % | 0% | 0% | 19% | 21% | |
| 12 PM
3 AM
| rain showers | 28 °C 28 °C |
0.9 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1005 hPa | 36 % | 12 °C | 85 % | 0% | 3% | 47% | 74% | |
| 1 PM
4 AM
| heavy rain | 25 °C 25 °C |
3.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1007 hPa | 48 % | 13 °C | 99 % | 0% | 9% | 67% | 97% | |
| 2 PM
5 AM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1008 hPa | 70 % | 15 °C | 97 % | 0% | 10% | 49% | 94% | |
| 3 PM
6 AM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1007 hPa | 54 % | 14 °C | 98 % | 0% | 1% | 27% | 98% | |
| 4 PM
7 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1006 hPa | 47 % | 12 °C | 85 % | 0% | 0% | 20% | 81% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1006 hPa | 50 % | 13 °C | 76 % | 0% | 0% | 32% | 65% | |
| 6 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1006 hPa | 65 % | 16 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 7 PM
10 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1006 hPa | 63 % | 13 °C | 33 % | 0% | 0% | 15% | 21% | |
| 8 PM
11 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1007 hPa | 69 % | 13 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 9 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1007 hPa | 73 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 10 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1008 hPa | 77 % | 13 °C | 47 % | 0% | 0% | 7% | 43% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1008 hPa | 80 % | 12 °C | 70 % | 0% | 0% | 2% | 69% | |
Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan - information
State: PakistanGPS coordinates: 34.4764; 73.3121
Time zone: Asia / Karachi
time difference in hours with time in US is +3 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ukhrila, North-West Frontier Province, Pakistan. Weather forecast Ukhrila, North-West Frontier Province.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ukhrila, North-West Frontier Province is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ukhrila, North-West Frontier Province
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ukhrila, North-West Frontier Province
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 6:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 7:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 8:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:47 pm | 04/28/2026 3:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |