Weather Umatilla Meadows weekend
Weather forecast for Umatilla Meadows for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast. Sunday from morning untill noon clear, later morning initially clear, later cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear.
Friday, May 1
30 / 11°C
| 0.0 mm | 0 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 5 am | |
| 24 °C | 22 °C | 11 am | |
| 30 °C | 27 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 11 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 8:05 pm
HOURLY
sunset 8:05 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Umatilla Meadows, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1015 hPa | 67 % | 5 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h north-northwest |
1015 hPa | 25 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 12 % | -2 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 11 PM
2 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 31 % | 2 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1014 hPa | 51 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1015 hPa | 19 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 12 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1013 hPa | 29 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Umatilla Meadows, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.7840; -119.2667
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Umatilla Meadows, Oregon, USA. Weather forecast Umatilla Meadows.
Umatilla Meadows - weather nearby - bigger cities
Umatilla Meadows - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Umatilla Meadows is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Umatilla Meadows
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 8:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:44 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:33 pm | 05/01/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |