Weather Umatilla Meadows tomorrow
| 14 °C | 12 °C | 9 am | |
| 19 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 8:02 pm
HOURLY
sunset 8:02 pm
Weather forecast Umatilla Meadows April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 24 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Umatilla Meadows, Oregon, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1020 hPa | 54 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1020 hPa | 56 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1021 hPa | 59 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1021 hPa | 62 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1022 hPa | 69 % | 4 °C | 83 % | 0% | 0% | 83% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1022 hPa | 73 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1023 hPa | 76 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1023 hPa | 70 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1024 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1024 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1024 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1024 hPa | 38 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 33 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 29 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
5 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
6 PM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1021 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
7 PM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1020 hPa | 18 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1020 hPa | 17 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
9 PM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 16 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
10 PM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1020 hPa | 18 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
11 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1020 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1021 hPa | 38 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1021 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1021 hPa | 54 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1021 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1021 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1021 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1021 hPa | 73 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1021 hPa | 75 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1021 hPa | 78 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1021 hPa | 74 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1021 hPa | 64 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1021 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
1 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1021 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1020 hPa | 33 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
3 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1019 hPa | 25 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
4 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 19 % | 0 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 2 PM
5 PM
| partly cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1018 hPa | 16 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 3 PM
6 PM
| partly cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1017 hPa | 15 % | -1 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 4 PM
7 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1016 hPa | 14 % | -2 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 13 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1014 hPa | 31 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Umatilla Meadows, Oregon, USA - information
State: Oregon, USAGPS coordinates: 45.7840; -119.2667
Time zone: America / Los Angeles
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Umatilla Meadows, Oregon, USA. Weather forecast Umatilla Meadows.
Umatilla Meadows - weather nearby - bigger cities
Umatilla Meadows - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Umatilla Meadows is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Umatilla Meadows
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:54 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:17 pm | 04/29/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |