Weather Ponca City weekend
Weather forecast for Ponca City for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon light rain showers, in the evening partly cloudy.
Friday, May 15
34 / 23°C
| 0.0 mm | 32 km/h |
| 34 °C | 34 °C | 4 pm | |
| 31 °C | 32 °C | 6 pm | |
| 28 °C | 30 °C | 8 pm | |
| 27 °C | 28 °C | 10 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ponca City, Oklahoma, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
2 PM
| clear | 32 °C 32 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south |
1004 hPa | 37 % | 15 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h south |
1003 hPa | 33 % | 14 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h south |
1003 hPa | 36 % | 16 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south |
1002 hPa | 35 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 10.2 m/s37 km/h south |
1002 hPa | 42 % | 17 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h south |
1002 hPa | 48 % | 18 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southeast |
1002 hPa | 51 % | 18 °C | 83 % | 0% | 0% | 9% | 82% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1003 hPa | 58 % | 19 °C | 77 % | 0% | 0% | 27% | 68% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1003 hPa | 56 % | 18 °C | 27 % | 0% | 0% | 24% | 4% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 50 % | 16 °C | 22 % | 0% | 0% | 20% | 2% | |
| 11 PM
12 AM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1004 hPa | 52 % | 15 °C | 18 % | 0% | 0% | 1% | 18% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1005 hPa | 58 % | 16 °C | 44 % | 0% | 0% | 7% | 39% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1005 hPa | 60 % | 15 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1005 hPa | 61 % | 15 °C | 53 % | 0% | 0% | 36% | 44% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1004 hPa | 61 % | 15 °C | 45 % | 0% | 0% | 28% | 28% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southeast |
1004 hPa | 61 % | 15 °C | 96 % | 0% | 0% | 95% | 15% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1005 hPa | 60 % | 15 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 10% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1005 hPa | 61 % | 15 °C | 5 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 63 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 60 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h south-southeast |
1006 hPa | 55 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south |
1006 hPa | 52 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h south |
1006 hPa | 49 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h south |
1006 hPa | 46 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south |
1005 hPa | 43 % | 17 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h south |
1005 hPa | 40 % | 17 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h south |
1004 hPa | 38 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south |
1004 hPa | 36 % | 16 °C | 67 % | 0% | 6% | 14% | 60% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south |
1003 hPa | 40 % | 16 °C | 83 % | 0% | 21% | 18% | 76% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h south |
1003 hPa | 42 % | 16 °C | 77 % | 0% | 1% | 0% | 76% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south |
1003 hPa | 44 % | 17 °C | 86 % | 0% | 3% | 3% | 85% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southeast |
1003 hPa | 49 % | 17 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h south-southeast |
1003 hPa | 50 % | 16 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 10 PM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south-southeast |
1003 hPa | 51 % | 16 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southeast |
1004 hPa | 53 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Ponca City, Oklahoma, USA - information
State: Oklahoma, USAGPS coordinates: 36.7070; -97.0856
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 24 758
Altitude: 315 m
The administrative part:
- Oklahoma, Oklahoma City
- Kay County, Newkirk
Something wrong, something missing?
Weather Ponca City, Oklahoma, USA. Weather forecast Ponca City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponca City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ponca City
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:51 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:38 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:06 am | 05/15/2026 7:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |