Weather Ponca City long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ponca City for ten days.
Wednesday, May 20
22 / 12°C
| 0.0 mm | 21 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 1 am | |
| 14 °C | 13 °C | 7 am | |
| 20 °C | 18 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 7 pm |
sunrise 6:16 am
sunset 8:33 pm
HOURLY
sunset 8:33 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ponca City, Oklahoma, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1022 hPa | 61 % | 8 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1024 hPa | 65 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1025 hPa | 33 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 65% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 37 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1024 hPa | 71 % | 9 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1023 hPa | 73 % | 7 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 31 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1013 hPa | 29 % | 7 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
Ponca City, Oklahoma, USA - information
State: Oklahoma, USAGPS coordinates: 36.7070; -97.0856
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 24 758
Altitude: 315 m
The administrative part:
- Oklahoma, Oklahoma City
- Kay County, Newkirk
Something wrong, something missing?
Weather Ponca City, Oklahoma, USA. Weather forecast Ponca City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ponca City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ponca City
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:16 am | 8:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:12 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:32 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 9:56 am | 05/21/2026 1:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |