Weather Del City weekend
Weather forecast for Del City for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning cloudy, later morning clear. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy.
Friday, May 15
31 / 23°C
| 0.6 mm | 28 km/h |
| 31 °C | 33 °C | 4 pm | |
| 29 °C | 31 °C | 6 pm | |
| 27 °C | 27 °C | 8 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 10 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Del City, Oklahoma, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south |
1007 hPa | 64 % | 17 °C | 61 % | 0% | 0% | 35% | 41% | |
| 11 AM
12 PM
| rain showers | 24 °C 24 °C |
0.4 mm | 10.0 m/s36 km/h south |
1007 hPa | 65 % | 17 °C | 55 % | 0% | 0% | 40% | 28% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south-southeast |
1006 hPa | 65 % | 18 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 2% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south |
1006 hPa | 54 % | 18 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h south |
1005 hPa | 50 % | 18 °C | 13 % | 0% | 0% | 1% | 12% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south |
1004 hPa | 49 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain showers | 31 °C 33 °C |
0.2 mm | 7.9 m/s28 km/h south |
1004 hPa | 48 % | 18 °C | 78 % | 0% | 0% | 3% | 78% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south |
1004 hPa | 52 % | 18 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h south |
1004 hPa | 51 % | 18 °C | 24 % | 0% | 0% | 7% | 18% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h south |
1003 hPa | 53 % | 17 °C | 91 % | 0% | 0% | 2% | 90% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h south |
1003 hPa | 53 % | 16 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south |
1004 hPa | 53 % | 15 °C | 73 % | 0% | 0% | 3% | 72% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h south |
1004 hPa | 54 % | 15 °C | 79 % | 0% | 0% | 6% | 78% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south |
1005 hPa | 53 % | 15 °C | 89 % | 0% | 0% | 32% | 84% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south |
1005 hPa | 55 % | 15 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south-southwest |
1005 hPa | 55 % | 15 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h south |
1005 hPa | 58 % | 15 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southwest |
1005 hPa | 61 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 25% | 98% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southwest |
1005 hPa | 62 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 25% | 98% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southwest |
1006 hPa | 65 % | 16 °C | 96 % | 0% | 0% | 14% | 96% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south-southwest |
1006 hPa | 69 % | 16 °C | 46 % | 0% | 0% | 32% | 41% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south-southwest |
1007 hPa | 69 % | 16 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1007 hPa | 68 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south |
1008 hPa | 66 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south |
1008 hPa | 64 % | 17 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south |
1008 hPa | 58 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south |
1008 hPa | 55 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 28 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south |
1007 hPa | 53 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south |
1006 hPa | 49 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south |
1006 hPa | 49 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h south |
1005 hPa | 47 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h south |
1004 hPa | 44 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 30 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h south |
1004 hPa | 43 % | 15 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south |
1004 hPa | 44 % | 15 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h south |
1004 hPa | 47 % | 15 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south |
1004 hPa | 48 % | 15 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south |
1004 hPa | 51 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south |
1004 hPa | 53 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Del City, Oklahoma, USA - information
State: Oklahoma, USAGPS coordinates: 35.4420; -97.4409
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 22 022
Altitude: 372 m
The administrative part:
- Oklahoma, Oklahoma City
- Oklahoma County, Oklahoma City
Something wrong, something missing?
Weather Del City, Oklahoma, USA. Weather forecast Del City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Del City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Del City
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 10:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 5:10 am | 05/15/2026 7:34 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |