Weather Del City long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Del City for ten days.
Wednesday, May 20
23 / 12°C
| 0.0 mm | 23 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 1 am | |
| 14 °C | 13 °C | 7 am | |
| 22 °C | 19 °C | 1 pm | |
| 22 °C | 19 °C | 7 pm |
sunrise 6:21 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast Del City, Oklahoma, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1021 hPa | 64 % | 10 °C | 100 % | 0% | 98% | 95% | 89% | |
| 7 AM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1022 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1023 hPa | 31 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1019 hPa | 31 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 62 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1022 hPa | 77 % | 8 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1020 hPa | 40 % | 9 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1014 hPa | 45 % | 12 °C | 92 % | 0% | 4% | 0% | 92% | |
Del City, Oklahoma, USA - information
State: Oklahoma, USAGPS coordinates: 35.4420; -97.4409
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 22 022
Altitude: 372 m
The administrative part:
- Oklahoma, Oklahoma City
- Oklahoma County, Oklahoma City
Something wrong, something missing?
Weather Del City, Oklahoma, USA. Weather forecast Del City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Del City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Del City
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:21 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:18 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10:02 am | 05/21/2026 1:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |