Weather Skjelnan weekend
Weather forecast for Skjelnan for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast, in the evening sleet. Sunday during the day morning sleet, in the afternoon initially sleet, later overcast, in the evening cloudy.
Friday, May 1
7 / 5°C
| 10.7 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Skjelnan, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2-2.2 mm | 8.8 m/s32 km/h south-southwest |
1011 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 90% | 1% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.1 mm | 9.2 m/s33 km/h south-southwest |
1010 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 31% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.2 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
1010 hPa | 94 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 20% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.6 mm | 9.1 m/s33 km/h south-southwest |
1009 hPa | 94 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 72% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.6 mm | 9.7 m/s35 km/h south-southwest |
1008 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 54% | 47% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
0.1-2.1 mm | 9.5 m/s34 km/h south-southwest |
1007 hPa | 91 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 81% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
0.1-1.7 mm | 9.4 m/s34 km/h south-southwest |
1007 hPa | 93 % | 4 °C | 99 % | 0% | 98% | 95% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 6 °C 3 °C |
0.1-1.7 mm | 9.6 m/s35 km/h south-southwest |
1006 hPa | 92 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 97% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 5 °C 2 °C |
0.2-7.3 mm | 8.7 m/s31 km/h southwest |
1006 hPa | 93 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 79% | 11% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0-5.7 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1006 hPa | 85 % | 4 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 1% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.3-6.8 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1004 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.7-9.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 97 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.3-8.5 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
996 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 41% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-5.9 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
998 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-5.3 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
999 hPa | 84 % | -1 °C | 98 % | 0% | 89% | 68% | 0% | |
Skjelnan, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 69.7000; 19.0833
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Skjelnan, Norway. Weather forecast Skjelnan.
Skjelnan - weather nearby - bigger cities
Skjelnan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Skjelnan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Skjelnan
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:18 am | 10:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 18:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 9:05 pm | 05/01/2026 2:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |