Weather Skjelnan week
Weather forecast for Skjelnan for this and next week.
Saturday, May 2
5 / 1°C
| 9.4 mm | 20 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Skjelnan, Norway extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
0.7-9.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 97 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.3-8.5 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
996 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 41% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-5.9 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
998 hPa | 81 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-5.3 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
999 hPa | 84 % | -1 °C | 98 % | 0% | 89% | 68% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| sleet | 1 °C -2 °C |
0.0-5.3 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
999 hPa | 87 % | -1 °C | 82 % | 0% | 70% | 54% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| sleet | 2 °C -1 °C |
0.0-5.4 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
999 hPa | 82 % | 0 °C | 98 % | 0% | 36% | 95% | 79% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0-4.6 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1000 hPa | 69 % | -2 °C | 93 % | 0% | 37% | 89% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
999 hPa | 80 % | -1 °C | 90 % | 0% | 25% | 85% | 0% | |
Skjelnan, Norway - information
State: NorwayGPS coordinates: 69.7000; 19.0833
Time zone: Europe / Oslo
Something wrong, something missing?
Weather Skjelnan, Norway. Weather forecast Skjelnan.
Skjelnan - weather nearby - bigger cities
Skjelnan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Skjelnan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Skjelnan
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 3:12 am | 10:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 18:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| does not occur | does not occur |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |