Weather Wagini long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Wagini for ten days.
Thursday, Apr 30
39 / 23°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Wagini, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1007 hPa | 19 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 73 % | 19 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 24 % | 14 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1005 hPa | 17 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1006 hPa | 26 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 76 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wagini, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 12.6878; 7.1958
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 9 986
Altitude: 488 m
The administrative part:
- Katsina State, Katsina, Katsina
- Batsari, Batsari
Something wrong, something missing?
Weather Wagini, Nigeria. Weather forecast Wagini.
Wagini - weather nearby - bigger cities
Wagini - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wagini is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wagini
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:03 pm | 04/30/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |