Weather Kurmayai today
Weather forecast Kurmayai April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 41 °C. At night clear. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kurmayai, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1007 hPa | 52 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 69 % | 18 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 39 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1007 hPa | 17 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 7 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1006 hPa | 14 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 49 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 38 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1007 hPa | 21 % | 12 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1004 hPa | 12 % | 2 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
Kurmayai, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 12.8583; 7.3004
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kurmayai, Nigeria. Weather forecast Kurmayai.
Kurmayai - weather nearby - bigger cities
Kurmayai - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kurmayai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kurmayai
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kurmayai
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:23 am | 7:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:28 pm | 04/28/2026 3:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |