Weather Tsaunum the day after tomorrow
Weather forecast Tsaunum April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon light rain showers, in the evening initially light rain showers, later overcast. The highest temperature 35 °C. Total rainfall 0.6 mm. At night the lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tsaunum, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 22 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 88 % | 22 °C | 47 % | 0% | 0% | 1% | 46% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1011 hPa | 89 % | 22 °C | 99 % | 0% | 0% | 9% | 99% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1011 hPa | 87 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1012 hPa | 80 % | 22 °C | 91 % | 0% | 0% | 14% | 90% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1013 hPa | 71 % | 23 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1013 hPa | 65 % | 23 °C | 10 % | 0% | 4% | 6% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 60 % | 23 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1011 hPa | 52 % | 22 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 1% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1010 hPa | 50 % | 22 °C | 19 % | 0% | 11% | 3% | 6% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain showers | 35 °C 39 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1008 hPa | 47 % | 22 °C | 21 % | 0% | 5% | 3% | 14% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 53 % | 22 °C | 47 % | 0% | 14% | 27% | 25% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain showers | 34 °C 38 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1007 hPa | 50 % | 21 °C | 60 % | 0% | 5% | 25% | 46% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1008 hPa | 58 % | 22 °C | 89 % | 0% | 24% | 13% | 84% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain showers | 31 °C 35 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 60 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 73 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 80 % | 22 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 82 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 35 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 49 % | 22 °C | 18 % | 0% | 6% | 12% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1006 hPa | 57 % | 22 °C | 30 % | 0% | 0% | 8% | 24% | |
Tsaunum, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 7.3421; 9.0462
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tsaunum, Nigeria. Weather forecast Tsaunum.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tsaunum is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tsaunum
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:21 pm | 12:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:57 am | 7:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:52 pm | 04/30/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |