Weather Tsaunum long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tsaunum for ten days.
Sunday, May 3
34 / 26°C
| 0.1 mm | 12 km/h |
| 28 °C | 32 °C | 1 am | |
| 26 °C | 32 °C | 7 am | |
| 34 °C | 39 °C | 1 pm | |
| 32 °C | 36 °C | 7 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tsaunum, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1008 hPa | 77 % | 23 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1009 hPa | 86 % | 23 °C | 87 % | 0% | 1% | 0% | 86% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 39 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 53 % | 23 °C | 50 % | 0% | 41% | 7% | 12% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1007 hPa | 60 % | 23 °C | 25 % | 0% | 0% | 15% | 12% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 81 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1010 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 9% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 39 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 53 % | 22 °C | 49 % | 0% | 37% | 9% | 10% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 56 % | 22 °C | 63 % | 0% | 0% | 3% | 62% | |
Tsaunum, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 7.3421; 9.0462
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tsaunum, Nigeria. Weather forecast Tsaunum.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tsaunum is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tsaunum
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:20 pm | 12:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:56 am | 7:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:14 pm | 05/03/2026 7:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |