Weather Tsada Hill long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tsada Hill for ten days.
Sunday, May 3
39 / 25°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 27 °C | 30 °C | 1 am | |
| 25 °C | 28 °C | 7 am | |
| 39 °C | 38 °C | 1 pm | |
| 34 °C | 34 °C | 7 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 6:33 pm
HOURLY
sunset 6:33 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tsada Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1007 hPa | 59 % | 18 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1009 hPa | 70 % | 19 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 39 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1007 hPa | 16 % | 9 °C | 54 % | 0% | 0% | 17% | 45% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1005 hPa | 23 % | 10 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 5% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1008 hPa | 59 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1010 hPa | 69 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1007 hPa | 23 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 23% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 35 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 22 % | 10 °C | 75 % | 0% | 0% | 7% | 74% | |
Tsada Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.2934; 9.7447
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tsada Hill, Nigeria. Weather forecast Tsada Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tsada Hill is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tsada Hill
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 6:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:17 pm | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 6:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:15 am | 7:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:49 am | 7:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 7:17 pm | 05/03/2026 7:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |