Weather Tsada Hill today
| 30 °C | 30 °C | 8 pm | |
| 29 °C | 30 °C | 9 pm | |
| 28 °C | 28 °C | 10 pm | |
| 26 °C | 27 °C | 11 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
Weather forecast Tsada Hill April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 37 °C. At night clear. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tsada Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1010 hPa | 63 % | 17 °C | 14 % | 0% | 0% | 13% | 2% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 67 % | 18 °C | 36 % | 0% | 0% | 7% | 32% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1009 hPa | 70 % | 18 °C | 52 % | 0% | 0% | 8% | 47% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1008 hPa | 72 % | 18 °C | 25 % | 0% | 0% | 10% | 17% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 74 % | 17 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 77 % | 17 °C | 10 % | 0% | 0% | 2% | 7% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1009 hPa | 78 % | 17 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1010 hPa | 70 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1011 hPa | 60 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 48 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1011 hPa | 39 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1010 hPa | 35 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1009 hPa | 26 % | 13 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 36 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1008 hPa | 22 % | 11 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1007 hPa | 20 % | 10 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1005 hPa | 17 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1005 hPa | 14 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1004 hPa | 16 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1005 hPa | 22 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 31 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1006 hPa | 30 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 30 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1007 hPa | 37 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1007 hPa | 38 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1008 hPa | 39 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 45 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1009 hPa | 49 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 49 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 51 % | 11 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1008 hPa | 54 % | 11 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1009 hPa | 57 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1010 hPa | 62 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1010 hPa | 58 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 50 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1012 hPa | 43 % | 15 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 32 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1011 hPa | 35 % | 14 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1010 hPa | 27 % | 12 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 36 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 24 % | 12 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1007 hPa | 22 % | 11 °C | 20 % | 0% | 0% | 17% | 3% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1006 hPa | 19 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 37 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1005 hPa | 20 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 38 °C 37 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1004 hPa | 18 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 43% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1005 hPa | 26 % | 12 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-southeast |
1005 hPa | 29 % | 13 °C | 7 % | 0% | 0% | 4% | 2% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1007 hPa | 38 % | 15 °C | 53 % | 0% | 0% | 5% | 51% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 45 % | 16 °C | 88 % | 0% | 0% | 8% | 87% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1009 hPa | 52 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 18% | 99% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1010 hPa | 60 % | 19 °C | 99 % | 0% | 0% | 16% | 99% | |
| 11 PM
6 PM
| partly cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1011 hPa | 65 % | 20 °C | 21 % | 0% | 0% | 11% | 11% | |
Tsada Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.2934; 9.7447
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tsada Hill, Nigeria. Weather forecast Tsada Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tsada Hill is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tsada Hill
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tsada Hill
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 7:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 7:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:18 pm | 04/28/2026 3:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |