Weather Teli week
Weather forecast for Teli for this and next week.
Friday, May 1
38 / 26°C
| 0.0 mm | 3 km/h |
| 29 °C | 33 °C | 1 am | |
| 26 °C | 31 °C | 7 am | |
| 38 °C | 40 °C | 1 pm | |
| 33 °C | 35 °C | 7 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Teli, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 64 % | 21 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 75 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1007 hPa | 29 % | 16 °C | 16 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1005 hPa | 32 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1006 hPa | 45 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1008 hPa | 55 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 39 °C 40 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1006 hPa | 21 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 35 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1004 hPa | 24 % | 11 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
Teli, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.4434; 11.7017
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Teli, Nigeria. Weather forecast Teli.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Teli is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Teli
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:10 pm | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 7:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:30 pm | 05/01/2026 5:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |