Weather Teli the day after tomorrow
Weather forecast Teli April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 37 °C. At night the lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Teli, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1009 hPa | 67 % | 20 °C | 78 % | 0% | 0% | 3% | 78% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 69 % | 20 °C | 97 % | 0% | 0% | 3% | 97% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1009 hPa | 72 % | 21 °C | 23 % | 0% | 0% | 3% | 20% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1009 hPa | 75 % | 21 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 78 % | 21 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1010 hPa | 80 % | 22 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 22 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 77 % | 22 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 71 % | 22 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1012 hPa | 65 % | 22 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 56 % | 22 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 34 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 48 % | 21 °C | 59 % | 0% | 0% | 5% | 57% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 36 °C 39 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 41 % | 20 °C | 37 % | 0% | 0% | 10% | 30% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 35 % | 19 °C | 36 % | 0% | 0% | 19% | 21% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1006 hPa | 34 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 64 % | 21 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 75 % | 21 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1007 hPa | 29 % | 16 °C | 16 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 33 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1005 hPa | 32 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Teli, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 10.4434; 11.7017
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Teli, Nigeria. Weather forecast Teli.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Teli is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Teli
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:10 pm | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 7:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 7:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:43 pm | 04/30/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |