Weather Mokoro Hill weekend
Weather forecast for Mokoro Hill for this and next weekend.
Wednesday, Apr 29
38 / 24°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mokoro Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/21/2026 |
|||||||||||||
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1006 hPa | 13 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Wednesday 04/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1006 hPa | 13 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1006 hPa | 14 % | -1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1006 hPa | 14 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1005 hPa | 15 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1005 hPa | 17 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1006 hPa | 19 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1007 hPa | 22 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 30 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 18 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1009 hPa | 16 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1009 hPa | 14 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 35 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1008 hPa | 13 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 37 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1007 hPa | 12 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 38 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1005 hPa | 11 % | 3 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1004 hPa | 10 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1003 hPa | 10 % | 2 °C | 58 % | 0% | 0% | 9% | 54% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 39 °C 37 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1002 hPa | 10 % | 2 °C | 13 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 38 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1002 hPa | 10 % | 2 °C | 41 % | 0% | 0% | 10% | 34% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 36 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1002 hPa | 12 % | 2 °C | 93 % | 0% | 0% | 3% | 92% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1003 hPa | 14 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1004 hPa | 13 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1005 hPa | 14 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1006 hPa | 14 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 83% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1007 hPa | 13 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 68% | |
Mokoro Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.3176; 11.2836
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mokoro Hill, Nigeria. Weather forecast Mokoro Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.