Weather Mokoro Hill today
Weather forecast Mokoro Hill April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 38 °C. At night the lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mokoro Hill, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1006 hPa | 15 % | -1 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1009 hPa | 65 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 37 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1006 hPa | 19 % | 10 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1004 hPa | 18 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1006 hPa | 18 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1009 hPa | 60 % | 17 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 38 °C 39 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1006 hPa | 22 % | 12 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1005 hPa | 29 % | 13 °C | 35 % | 0% | 0% | 25% | 14% | |
Mokoro Hill, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 11.3176; 11.2836
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mokoro Hill, Nigeria. Weather forecast Mokoro Hill.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mokoro Hill is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mokoro Hill
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mokoro Hill
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 6:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 12:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 6:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 7:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 7:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:59 pm | 04/29/2026 4:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |