Weather Lekki, Lagos long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Lekki, Lagos for ten days.
Friday, May 22
29 / 24°C
| 8.7 mm | 13 km/h |
| 24 °C | 30 °C | 1 am | |
| 24 °C | 30 °C | 7 am | |
| 29 °C | 34 °C | 1 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 7 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 6:53 pm
HOURLY
sunset 6:53 pm
|
|
|
|
Weather forecast Lekki, Lagos, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/22/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| rain | 24 °C 29 °C |
1.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1012 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 93% | 10% | 95% | |
| 7 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
1.8 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 97 % | 23 °C | 25 % | 0% | 7% | 0% | 17% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 29 °C 35 °C |
4.2 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 79 % | 24 °C | 86 % | 0% | 37% | 42% | 70% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 26 °C 31 °C |
1.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 99 % | 0% | 43% | 31% | 98% | |
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.9 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 94 % | 24 °C | 99 % | 0% | 5% | 14% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 25 °C 31 °C |
4.9 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 97 % | 24 °C | 97 % | 0% | 27% | 25% | 95% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1012 hPa | 84 % | 24 °C | 97 % | 0% | 16% | 3% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 84 % | 24 °C | 97 % | 0% | 35% | 3% | 96% | |
Lekki, Lagos, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 6.4122; 4.0947
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lekki, Lagos, Nigeria. Weather forecast Lekki, Lagos.
Lekki, Lagos - weather nearby - bigger cities
Lekki, Lagos - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lekki, Lagos is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lekki, Lagos
data are always in the local timeSun and light
May 22, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 6:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 7:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:38 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:12 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/22/2026 12:02 pm | 05/23/2026 12:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |