Weather Lekki, Lagos the day after tomorrow
| 26 °C | 32 °C | 9 am | |
| 30 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 27 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 9 pm |
sunrise 6:27 am
sunset 6:52 pm
HOURLY
sunset 6:52 pm
Weather forecast Lekki, Lagos May 17, 2026
During the day morning rain showers, in the afternoon heavy rain, in the evening initially heavy rain, later overcast. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 15.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 26 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lekki, Lagos, Nigeria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1012 hPa | 85 % | 24 °C | 90 % | 0% | 17% | 15% | 87% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1011 hPa | 86 % | 24 °C | 87 % | 0% | 3% | 13% | 85% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1011 hPa | 88 % | 24 °C | 82 % | 0% | 4% | 8% | 79% | |
| 3 AM
10 PM
| partly cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1010 hPa | 90 % | 25 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 15 % | 0% | 5% | 0% | 10% | |
| 5 AM
12 AM
| rain showers | 27 °C 32 °C |
0.9 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1010 hPa | 87 % | 24 °C | 44 % | 0% | 19% | 0% | 29% | |
| 6 AM
1 AM
| heavy rain | 26 °C 31 °C |
2.3 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 92 % | 0% | 71% | 8% | 73% | |
| 7 AM
2 AM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1013 hPa | 92 % | 24 °C | 93 % | 0% | 2% | 5% | 93% | |
| 8 AM
3 AM
| rain showers | 25 °C 31 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1012 hPa | 94 % | 24 °C | 77 % | 0% | 1% | 26% | 75% | |
| 9 AM
4 AM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1013 hPa | 90 % | 24 °C | 57 % | 0% | 35% | 0% | 35% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 82 % | 24 °C | 93 % | 0% | 89% | 2% | 36% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain showers | 29 °C 35 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1013 hPa | 79 % | 25 °C | 43 % | 0% | 35% | 4% | 9% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain showers | 30 °C 36 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1013 hPa | 75 % | 24 °C | 77 % | 0% | 37% | 10% | 60% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 30 °C 35 °C |
0.6 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1012 hPa | 75 % | 25 °C | 32 % | 0% | 25% | 4% | 5% | |
| 2 PM
9 AM
| heavy rain showers | 29 °C 34 °C |
3.3 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1011 hPa | 74 % | 24 °C | 75 % | 0% | 35% | 14% | 58% | |
| 3 PM
10 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
4.2 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1010 hPa | 84 % | 24 °C | 97 % | 0% | 39% | 29% | 95% | |
| 4 PM
11 AM
| heavy rain | 28 °C 33 °C |
1.4 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1009 hPa | 84 % | 24 °C | 99 % | 0% | 31% | 3% | 99% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 27 °C 32 °C |
0.6 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1009 hPa | 88 % | 25 °C | 97 % | 0% | 18% | 18% | 97% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1009 hPa | 89 % | 25 °C | 94 % | 0% | 31% | 0% | 91% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1009 hPa | 92 % | 25 °C | 99 % | 0% | 35% | 0% | 99% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1011 hPa | 90 % | 25 °C | 99 % | 0% | 26% | 16% | 98% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 92 % | 25 °C | 98 % | 0% | 18% | 27% | 98% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 94 % | 26 °C | 98 % | 1% | 16% | 10% | 98% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1013 hPa | 94 % | 25 °C | 98 % | 0% | 28% | 15% | 97% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 26 °C | 99 % | 0% | 13% | 13% | 99% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 26 °C | 79 % | 0% | 20% | 5% | 73% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 85 % | 0% | 10% | 7% | 82% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1011 hPa | 95 % | 25 °C | 99 % | 0% | 8% | 10% | 98% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 97 % | 0% | 4% | 0% | 97% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 98 % | 0% | 6% | 0% | 98% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 26 °C 32 °C |
2.3 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1011 hPa | 95 % | 25 °C | 81 % | 0% | 2% | 1% | 80% | |
| 1 PM
8 AM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
7.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1013 hPa | 83 % | 25 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 26 °C 32 °C |
2.5 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 92 % | 24 °C | 93 % | 0% | 16% | 48% | 90% | |
Lekki, Lagos, Nigeria - information
State: NigeriaGPS coordinates: 6.4122; 4.0947
Time zone: Africa / Lagos
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lekki, Lagos, Nigeria. Weather forecast Lekki, Lagos.
Lekki, Lagos - weather nearby - bigger cities
Lekki, Lagos - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lekki, Lagos is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lekki, Lagos
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:27 am | 6:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 12:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 7:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:39 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:13 am | 8:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:48 am | 05/17/2026 7:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |