Weather Balkhu, Eastern Region week
Weather forecast for Balkhu, Eastern Region for this and next week.
Tuesday, May 19
30 / 20°C
| 0.4 mm | 6 km/h |
| 20 °C | 23 °C | 5 am | |
| 29 °C | 32 °C | 11 am | |
| 27 °C | 31 °C | 5 pm | |
| 22 °C | 26 °C | 11 pm |
sunrise 5:09 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Balkhu, Eastern Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1004 hPa | 91 % | 18 °C | 3 % | 0% | 1% | 2% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| overcast | 29 °C 33 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1005 hPa | 60 % | 20 °C | 90 % | 0% | 90% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1003 hPa | 71 % | 21 °C | 54 % | 0% | 50% | 2% | 6% | |
| 11 PM
2 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west-northwest |
1006 hPa | 94 % | 21 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| cloudy | 21 °C 25 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1006 hPa | 98 % | 20 °C | 75 % | 0% | 75% | 2% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 30 °C 33 °C |
2.2 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1005 hPa | 55 % | 20 °C | 51 % | 0% | 35% | 29% | 0% | |
| 5 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1003 hPa | 72 % | 21 °C | 96 % | 0% | 33% | 2% | 94% | |
| 11 PM
2 PM
| rain showers | 23 °C 28 °C |
3.2 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northwest |
1005 hPa | 97 % | 22 °C | 43 % | 0% | 33% | 18% | 0% | |
Balkhu, Eastern Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.2414; 86.3410
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Balkhu, Eastern Region, Nepal. Weather forecast Balkhu, Eastern Region.
Balkhu, Eastern Region - weather nearby - bigger cities
Balkhu, Eastern Region - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Balkhu, Eastern Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Balkhu, Eastern Region
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:09 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:56 am | 13:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:43 am | 7:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 8:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:08 am | 05/19/2026 9:51 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |