Weather Balkhu, Eastern Region today
Weather forecast Balkhu, Eastern Region May 16, 2026
From morning untill noon light rain, later morning initially light rain, later rain showers, in the afternoon initially rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 2.1 mm. At night light rain showers. The lowest temperature 20 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Balkhu, Eastern Region, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.7 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1006 hPa | 99 % | 19 °C | 99 % | 0% | 99% | 12% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 27 °C 30 °C |
1.2 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1006 hPa | 66 % | 19 °C | 77 % | 0% | 65% | 31% | 6% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1003 hPa | 79 % | 20 °C | 28 % | 0% | 23% | 7% | 0% | |
| 11 PM
2 PM
| light rain showers | 21 °C 25 °C |
0.8 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1005 hPa | 94 % | 19 °C | 34 % | 0% | 28% | 7% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| rain showers | 20 °C 23 °C |
1.1 mm | 0.3 m/s1 km/h east |
1005 hPa | 96 % | 19 °C | 25 % | 0% | 12% | 3% | 12% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 27 °C 30 °C |
1.8 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1005 hPa | 62 % | 19 °C | 45 % | 0% | 14% | 36% | 7% | |
| 5 PM
8 AM
| partly cloudy | 25 °C 28 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1002 hPa | 74 % | 20 °C | 16 % | 0% | 10% | 3% | 3% | |
| 11 PM
2 PM
| clear | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1004 hPa | 97 % | 19 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
Balkhu, Eastern Region, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.2414; 86.3410
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Balkhu, Eastern Region, Nepal. Weather forecast Balkhu, Eastern Region.
Balkhu, Eastern Region - weather nearby - bigger cities
Balkhu, Eastern Region - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Balkhu, Eastern Region is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Balkhu, Eastern Region
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Balkhu, Eastern Region
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:10 am | 6:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:55 am | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:44 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:15 am | 7:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:16 am | 05/16/2026 6:21 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |