Weather Bagha long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Bagha for ten days.
Tuesday, May 19
28 / 20°C
| 0.4 mm | 1 km/h |
| 20 °C | 22 °C | 5 am | |
| 28 °C | 30 °C | 11 am | |
| 26 °C | 29 °C | 5 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 11 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 6:39 pm
HOURLY
sunset 6:39 pm
|
|
|
|
Weather forecast Bagha, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.2 m/s1 km/h southwest |
1006 hPa | 85 % | 17 °C | 36 % | 0% | 29% | 13% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1004 hPa | 51 % | 16 °C | 12 % | 0% | 1% | 3% | 9% | |
| 5 PM
8 AM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h northeast |
1001 hPa | 61 % | 17 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.2 mm | 0.1 m/s0 km/h west-southwest |
1005 hPa | 80 % | 17 °C | 25 % | 0% | 9% | 14% | 3% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.8 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1005 hPa | 89 % | 18 °C | 70 % | 0% | 41% | 35% | 41% | |
| 11 AM
2 AM
| cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1003 hPa | 52 % | 18 °C | 60 % | 0% | 0% | 6% | 58% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h north-northwest |
1000 hPa | 68 % | 21 °C | 46 % | 0% | 0% | 4% | 44% | |
| 11 PM
2 PM
| rain showers | 23 °C 26 °C |
2.0 mm | 0.1 m/s0 km/h southwest |
1003 hPa | 75 % | 18 °C | 36 % | 0% | 6% | 27% | 6% | |
Bagha, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.2919; 87.4035
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bagha, Nepal. Weather forecast Bagha.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bagha is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bagha
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 6:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:38 am | 7:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 7:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:37 am | 8:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:04 am | 05/19/2026 9:47 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |