Weather Bagha long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Bagha for ten days.
Sunday, May 17
27 / 19°C
| 1.7 mm | 6 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Bagha, Nepal extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1006 hPa | 86 % | 17 °C | 26 % | 3% | 4% | 21% | 0% | |
| 1 AM
4 PM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1005 hPa | 88 % | 17 °C | 22 % | 3% | 3% | 20% | 0% | |
| 2 AM
5 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1005 hPa | 88 % | 17 °C | 10 % | 3% | 3% | 5% | 0% | |
| 3 AM
6 PM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1005 hPa | 88 % | 16 °C | 14 % | 1% | 1% | 7% | 6% | |
| 4 AM
7 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1005 hPa | 89 % | 16 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 5 AM
8 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1006 hPa | 89 % | 16 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 6 AM
9 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1006 hPa | 90 % | 17 °C | 13 % | 0% | 0% | 10% | 1% | |
| 7 AM
10 PM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1006 hPa | 83 % | 18 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 8 AM
11 PM
| clear | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1006 hPa | 68 % | 16 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 AM
12 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1005 hPa | 54 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 AM
1 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1004 hPa | 44 % | 12 °C | 7 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1003 hPa | 41 % | 12 °C | 11 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 12 PM
3 AM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1002 hPa | 42 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 4% | 10% | |
| 1 PM
4 AM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1001 hPa | 46 % | 14 °C | 25 % | 0% | 0% | 12% | 14% | |
| 2 PM
5 AM
| light rain showers | 27 °C 29 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1000 hPa | 51 % | 16 °C | 43 % | 0% | 1% | 26% | 23% | |
| 3 PM
6 AM
| rain showers | 26 °C 28 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1000 hPa | 58 % | 17 °C | 47 % | 0% | 0% | 31% | 25% | |
| 4 PM
7 AM
| rain showers | 25 °C 27 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1000 hPa | 63 % | 17 °C | 53 % | 0% | 1% | 47% | 10% | |
| 5 PM
8 AM
| light rain showers | 23 °C 26 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1001 hPa | 81 % | 19 °C | 23 % | 0% | 0% | 21% | 2% | |
| 11 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 0.1 m/s0 km/h west-southwest |
1004 hPa | 81 % | 16 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h southwest |
1005 hPa | 85 % | 16 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 AM
2 AM
| rain showers | 27 °C 28 °C |
1.3 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1004 hPa | 45 % | 14 °C | 14 % | 0% | 7% | 7% | 3% | |
| 5 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1001 hPa | 79 % | 19 °C | 45 % | 0% | 1% | 40% | 9% | |
| 11 PM
2 PM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 0.1 m/s0 km/h southwest |
1005 hPa | 88 % | 18 °C | 14 % | 0% | 9% | 7% | 0% | |
Bagha, Nepal - information
State: NepalGPS coordinates: 27.2919; 87.4035
Time zone: Asia / Kathmandu
time difference in hours with time in US is +3:45 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bagha, Nepal. Weather forecast Bagha.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bagha is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bagha
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:05 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 13:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 7:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:10 am | 7:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:38 am | 8:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5 am | 05/17/2026 7:31 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |