Weather San Antonio [Granja] today
Weather forecast San Antonio [Granja] April 29, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 30 °C. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Antonio [Granja], Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1013 hPa | 57 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 67 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 17 % | 3 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1006 hPa | 15 % | 0 °C | 81 % | 0% | 0% | 23% | 78% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 64 % | 13 °C | 65 % | 0% | 0% | 0% | 65% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 58 % | 7 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 32 °C 30 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1008 hPa | 15 % | 2 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
San Antonio [Granja], Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.3933; -100.0153
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 1929 m
The administrative part:
- Querétaro, Queretaro
- San Juan del Río, San Juan del Río
Something wrong, something missing?
Weather San Antonio [Granja], Mexico. Weather forecast San Antonio [Granja].
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Antonio [Granja] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San Antonio [Granja]
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San Antonio [Granja]
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:42 pm | 04/29/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |