Weather Rancho Nuevo, Guanajuato the day after tomorrow
Weather forecast Rancho Nuevo, Guanajuato April 30, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 33 °C. At night clear. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 41 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1011 hPa | 50 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1011 hPa | 54 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1010 hPa | 54 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1010 hPa | 56 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1011 hPa | 58 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1011 hPa | 61 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1011 hPa | 54 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1012 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1011 hPa | 33 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1010 hPa | 28 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 31 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1009 hPa | 22 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1007 hPa | 18 % | 5 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1005 hPa | 21 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 38% | 95% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 44 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1010 hPa | 57 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1007 hPa | 16 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1002 hPa | 13 % | 1 °C | 63 % | 0% | 0% | 14% | 58% | |
Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.3436; -100.4539
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 2136 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Jerécuaro, Jerécuaro, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico. Weather forecast Rancho Nuevo, Guanajuato.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho Nuevo, Guanajuato is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rancho Nuevo, Guanajuato
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:12 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 12:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:49 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 7:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:54 am | 8:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:35 pm | 04/30/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |