Weather Rancho Nuevo, Guanajuato long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Rancho Nuevo, Guanajuato for ten days.
Sunday, May 3
31 / 14°C
| 0.1 mm | 14 km/h |
| 18 °C | 18 °C | 12 am | |
| 14 °C | 15 °C | 6 am | |
| 30 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 28 °C | 6 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1015 hPa | 68 % | 12 °C | 69 % | 0% | 0% | 39% | 51% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 90 % | 12 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1012 hPa | 22 % | 6 °C | 55 % | 0% | 0% | 23% | 42% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1005 hPa | 12 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 4% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 62 % | 9 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 82 % | 9 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1010 hPa | 18 % | 3 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1003 hPa | 10 % | -2 °C | 94 % | 0% | 0% | 25% | 92% | |
Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.3436; -100.4539
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 2136 m
The administrative part:
- Guanajuato, Guanajuato City
- Jerécuaro, Jerécuaro, Guanajuato
Something wrong, something missing?
Weather Rancho Nuevo, Guanajuato, Mexico. Weather forecast Rancho Nuevo, Guanajuato.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rancho Nuevo, Guanajuato is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rancho Nuevo, Guanajuato
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 12:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 7:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:52 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:14 pm | 05/03/2026 7:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |