Weather Milpa Tendida week
Weather forecast for Milpa Tendida for this and next week.
Saturday, May 2
27 / 15°C
| 1.8 mm | 7 km/h |
| 17 °C | 18 °C | 12 am | |
| 15 °C | 15 °C | 6 am | |
| 27 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 24 °C | 6 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 6:52 pm
HOURLY
sunset 6:52 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Milpa Tendida, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 99 % | 16 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 80 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 27 °C 27 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 39 % | 11 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
1.3 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 63 % | 15 °C | 44 % | 0% | 7% | 36% | 3% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 99 % | 16 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.9 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 99 % | 15 °C | 98 % | 0% | 88% | 1% | 89% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 25 °C 26 °C |
2.9 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 55 % | 15 °C | 70 % | 0% | 36% | 36% | 32% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 76 % | 16 °C | 97 % | 0% | 15% | 22% | 96% | |
Milpa Tendida, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.3203; -97.8739
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 16
Altitude: 2205 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- San Juan Mixtepec -Dto. 08 -, San Juan Mixtepec, Oaxaca
Something wrong, something missing?
Weather Milpa Tendida, Mexico. Weather forecast Milpa Tendida.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Milpa Tendida is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Milpa Tendida
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 6:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 7:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:15 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:48 am | 8:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:04 pm | 05/02/2026 6:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |