Weather Milpa Tendida tomorrow
Weather forecast Milpa Tendida April 30, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 29 °C. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Milpa Tendida, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 91 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 90 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 87 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 84 % | 13 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 82 % | 12 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1014 hPa | 80 % | 12 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 77 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1014 hPa | 67 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1014 hPa | 45 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 39 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1012 hPa | 35 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1011 hPa | 33 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1010 hPa | 32 % | 10 °C | 39 % | 0% | 0% | 7% | 34% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 34 % | 11 °C | 53 % | 0% | 0% | 13% | 46% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1010 hPa | 48 % | 14 °C | 35 % | 0% | 3% | 15% | 21% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1010 hPa | 54 % | 15 °C | 21 % | 0% | 0% | 1% | 19% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1010 hPa | 56 % | 15 °C | 87 % | 0% | 0% | 1% | 87% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1011 hPa | 67 % | 15 °C | 86 % | 0% | 1% | 0% | 86% | |
| 7 PM
9 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1012 hPa | 77 % | 15 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1014 hPa | 83 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1015 hPa | 86 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1015 hPa | 89 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1015 hPa | 89 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 79 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 33 % | 10 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1012 hPa | 70 % | 15 °C | 51 % | 0% | 43% | 3% | 12% | |
Milpa Tendida, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 17.3203; -97.8739
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 16
Altitude: 2205 m
The administrative part:
- Oaxaca, Oaxaca City
- San Juan Mixtepec -Dto. 08 -, San Juan Mixtepec, Oaxaca
Something wrong, something missing?
Weather Milpa Tendida, Mexico. Weather forecast Milpa Tendida.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Milpa Tendida is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Milpa Tendida
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 7:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:16 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 8:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:22 pm | 04/30/2026 5:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |