Weather Miguel Lerdo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Miguel Lerdo for ten days.
Wednesday, May 6
33 / 19°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 21 °C | 25 °C | 12 am | |
| 19 °C | 22 °C | 6 am | |
| 33 °C | 37 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 35 °C | 6 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:00 pm
HOURLY
sunset 7:00 pm
|
|
|
|
Weather forecast Miguel Lerdo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1009 hPa | 95 % | 20 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 95 % | 18 °C | 95 % | 0% | 41% | 0% | 91% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 33 °C 37 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1005 hPa | 49 % | 21 °C | 98 % | 0% | 0% | 2% | 98% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1002 hPa | 59 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1003 hPa | 87 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1004 hPa | 80 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 38 °C 40 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1002 hPa | 28 % | 16 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
Miguel Lerdo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.6725; -98.4034
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Miguel Lerdo, Mexico. Weather forecast Miguel Lerdo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Miguel Lerdo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Miguel Lerdo
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 7:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 7:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/05/2026 10:44 pm | 05/06/2026 9:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |