Weather Miguel Lerdo weekend
Weather forecast for Miguel Lerdo for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day partly cloudy, in the afternoon rain, in the evening overcast. Sunday from morning untill noon light rain, in the afternoon overcast.
Friday, May 1
26 / 15°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 12 am | |
| 15 °C | 16 °C | 6 am | |
| 26 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 26 °C | 6 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Miguel Lerdo, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1008 hPa | 86 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1007 hPa | 87 % | 13 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1006 hPa | 61 % | 17 °C | 19 % | 0% | 10% | 1% | 8% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1003 hPa | 72 % | 18 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1003 hPa | 71 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 8% | 10% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 15 °C 14 °C |
1.2 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1004 hPa | 67 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 20 °C 21 °C |
1.1 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1012 hPa | 78 % | 16 °C | 93 % | 0% | 90% | 15% | 20% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 36% | 46% | |
Miguel Lerdo, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.6725; -98.4034
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Miguel Lerdo, Mexico. Weather forecast Miguel Lerdo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Miguel Lerdo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Miguel Lerdo
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 7:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:19 pm | 05/01/2026 5:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |