Weather Las Palomas [Granja] weekend
Weather forecast for Las Palomas [Granja] for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon cloudy, in the afternoon clear. Sunday during the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy.
Friday, May 1
30 / 16°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 21 °C | 19 °C | 12 am | |
| 16 °C | 14 °C | 6 am | |
| 30 °C | 28 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 26 °C | 6 pm |
sunrise 6:19 am
sunset 7:15 pm
HOURLY
sunset 7:15 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Las Palomas [Granja], Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1011 hPa | 43 % | 7 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1011 hPa | 48 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1009 hPa | 17 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1005 hPa | 16 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1012 hPa | 34 % | 2 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 68 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1011 hPa | 14 % | -1 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1006 hPa | 14 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Las Palomas [Granja], Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.9472; -102.6578
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 29
Altitude: 1905 m
The administrative part:
- Jalisco, Guadalajara
- Tepatitlán de Morelos, Tepatitlán de Morelos
Something wrong, something missing?
Weather Las Palomas [Granja], Mexico. Weather forecast Las Palomas [Granja].
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Las Palomas [Granja] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Las Palomas [Granja]
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 7:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:37 pm | 05/01/2026 6:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |