Weather Las Palomas [Granja] the day after tomorrow
Weather forecast Las Palomas [Granja] April 30, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 32 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Las Palomas [Granja], Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1011 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1011 hPa | 34 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 51 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 53 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1011 hPa | 52 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 51 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1012 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1012 hPa | 36 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1012 hPa | 28 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1011 hPa | 22 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 18 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1009 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -3 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1011 hPa | 43 % | 7 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1011 hPa | 48 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1009 hPa | 17 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1005 hPa | 16 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Las Palomas [Granja], Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 20.9472; -102.6578
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 29
Altitude: 1905 m
The administrative part:
- Jalisco, Guadalajara
- Tepatitlán de Morelos, Tepatitlán de Morelos
Something wrong, something missing?
Weather Las Palomas [Granja], Mexico. Weather forecast Las Palomas [Granja].
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Las Palomas [Granja] is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Las Palomas [Granja]
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 7:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 12:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:30 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:45 pm | 04/30/2026 5:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |