Weather La Navidad week
Weather forecast for La Navidad for this and next week.
Thursday, Apr 30
34 / 20°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Navidad, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 48 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
2 PM
| clear | 30 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 22 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 34 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1007 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1010 hPa | 26 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 30 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 16 % | 3 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
La Navidad, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 29.0314; -111.4732
Time zone: America / Hermosillo
time difference in hours with time in US is -9 hours
Population: 11
Altitude: 82 m
The administrative part:
- Sonora, Hermosillo
- Hermosillo Municipality, Hermosillo
Something wrong, something missing?
Weather La Navidad, Mexico. Weather forecast La Navidad.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Navidad is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Navidad
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 7:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 13:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 7:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 8:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:29 pm | 04/30/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |