Weather La Navidad today
Weather forecast La Navidad April 28, 2026
During the day overcast. The highest temperature 30 °C. At night overcast. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Navidad, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 30 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 19 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1010 hPa | 15 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 26 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1011 hPa | 36 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 56% | 100% | |
| 11 AM
2 PM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1013 hPa | 39 % | 9 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 3% | |
| 5 PM
8 PM
| clear | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1010 hPa | 30 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 29 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
La Navidad, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 29.0314; -111.4732
Time zone: America / Hermosillo
time difference in hours with time in US is -9 hours
Population: 11
Altitude: 82 m
The administrative part:
- Sonora, Hermosillo
- Hermosillo Municipality, Hermosillo
Something wrong, something missing?
Weather La Navidad, Mexico. Weather forecast La Navidad.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Navidad is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Navidad
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Navidad
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 13:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 7:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:38 pm | 04/28/2026 3:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |