Weather La Loma de Puente San Pedro the day after tomorrow
Weather forecast La Loma de Puente San Pedro April 30, 2026
During the day clear, in the afternoon rain showers, in the evening overcast. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 4.7 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Loma de Puente San Pedro, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1016 hPa | 69 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 25 °C 23 °C |
4.5 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1011 hPa | 28 % | 5 °C | 23 % | 0% | 0% | 21% | 3% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1011 hPa | 44 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1014 hPa | 70 % | 7 °C | 92 % | 0% | 0% | 5% | 91% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1014 hPa | 66 % | 5 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 25 °C 24 °C |
9.6 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 30 % | 6 °C | 94 % | 0% | 0% | 81% | 70% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 62 % | 8 °C | 99 % | 0% | 1% | 5% | 99% | |
La Loma de Puente San Pedro, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4147; -99.5839
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 868
Altitude: 2588 m
The administrative part:
- Estado de México, Toluca
- Otzolotepec, Villa Cuauhtémoc, México
Something wrong, something missing?
Weather La Loma de Puente San Pedro, Mexico. Weather forecast La Loma de Puente San Pedro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Loma de Puente San Pedro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Loma de Puente San Pedro
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 7:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 12:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 7:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:20 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:53 am | 8:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:31 pm | 04/30/2026 5:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |