Weather La Loma de Puente San Pedro today
Weather forecast La Loma de Puente San Pedro April 28, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon clear, in the evening cloudy. The highest temperature 23 °C. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Loma de Puente San Pedro, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1019 hPa | 75 % | 7 °C | 37 % | 0% | 0% | 35% | 21% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1019 hPa | 79 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 18 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1012 hPa | 25 % | 1 °C | 59 % | 0% | 0% | 51% | 16% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1019 hPa | 68 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1014 hPa | 28 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 21% | 71% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1010 hPa | 24 % | 1 °C | 91 % | 0% | 0% | 39% | 86% | |
La Loma de Puente San Pedro, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.4147; -99.5839
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 868
Altitude: 2588 m
The administrative part:
- Estado de México, Toluca
- Otzolotepec, Villa Cuauhtémoc, México
Something wrong, something missing?
Weather La Loma de Puente San Pedro, Mexico. Weather forecast La Loma de Puente San Pedro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Loma de Puente San Pedro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Loma de Puente San Pedro
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Loma de Puente San Pedro
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 12:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:48 am | 7:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 7:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:54 am | 8:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |