Weather La Estancia week
Weather forecast for La Estancia for this and next week.
Saturday, May 2
31 / 14°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 20 °C | 17 °C | 12 am | |
| 14 °C | 12 °C | 6 am | |
| 30 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 27 °C | 6 pm |
sunrise 6:19 am
sunset 7:17 pm
HOURLY
sunset 7:17 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Estancia, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1010 hPa | 20 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1011 hPa | 29 % | -3 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 11 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 31 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1005 hPa | 10 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1010 hPa | 23 % | 1 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1014 hPa | 22 % | 4 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1008 hPa | 12 % | -1 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
La Estancia, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.4294; -102.7397
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 396
Altitude: 1910 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Nochistlán de Mejía, Nochistlán
Something wrong, something missing?
Weather La Estancia, Mexico. Weather forecast La Estancia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Estancia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Estancia
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 7:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 12:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 7:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:28 am | 8:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 8:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:31 pm | 05/02/2026 6:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |