Weather La Estancia tomorrow
| 25 °C | 23 °C | 9 am | |
| 32 °C | 30 °C | 12 pm | |
| 36 °C | 32 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 7:16 pm
HOURLY
sunset 7:16 pm
Weather forecast La Estancia April 30, 2026
During the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 36 °C. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Estancia, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1009 hPa | 22 % | 1 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1008 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1009 hPa | 26 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 26 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1009 hPa | 27 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 29 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 29 % | 1 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 25 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1011 hPa | 21 % | 1 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1010 hPa | 18 % | 1 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1009 hPa | 16 % | 2 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 13 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1006 hPa | 11 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1004 hPa | 10 % | -1 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1002 hPa | 8 % | -2 °C | 21 % | 0% | 0% | 3% | 20% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 36 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1001 hPa | 8 % | -3 °C | 13 % | 0% | 0% | 3% | 10% | |
| 5 PM
7 PM
| partly cloudy | 35 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1001 hPa | 8 % | -2 °C | 20 % | 0% | 0% | 15% | 6% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1001 hPa | 9 % | -3 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1002 hPa | 9 % | -3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1003 hPa | 12 % | -1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1005 hPa | 14 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1006 hPa | 15 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west-northwest |
1006 hPa | 16 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1007 hPa | 18 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1008 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1008 hPa | 32 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1008 hPa | 33 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1009 hPa | 34 % | 2 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 33 % | 1 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 34 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1010 hPa | 36 % | 2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1011 hPa | 34 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1011 hPa | 31 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1010 hPa | 23 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1008 hPa | 14 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1007 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
3 PM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
1006 hPa | 12 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1004 hPa | 9 % | -2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1003 hPa | 9 % | -3 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 4 PM
6 PM
| partly cloudy | 33 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h west |
1003 hPa | 10 % | -2 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 30 °C 26 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h west |
1004 hPa | 12 % | -1 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
La Estancia, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 21.4294; -102.7397
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 396
Altitude: 1910 m
The administrative part:
- Zacatecas, Zacatecas City
- Nochistlán de Mejía, Nochistlán
Something wrong, something missing?
Weather La Estancia, Mexico. Weather forecast La Estancia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Estancia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information La Estancia
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 7:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 12:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 7:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:01 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:46 pm | 04/30/2026 5:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |