Weather El Fondón weekend
Weather forecast for El Fondón for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the afternoon rain showers, in the evening overcast. Sunday during the day cloudy, in the afternoon rain showers.
Friday, May 1
24 / 9°C
| 1.5 mm | 4 km/h |
| 13 °C | 11 °C | 12 am | |
| 9 °C | 8 °C | 6 am | |
| 24 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 6 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 6:56 pm
HOURLY
sunset 6:56 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Fondón, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 59 % | 5 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1014 hPa | 79 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 24 °C 23 °C |
1.3 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 28 % | 4 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1011 hPa | 52 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 33% | 99% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1014 hPa | 58 % | 5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 92 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
3.3 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1014 hPa | 34 % | 5 °C | 46 % | 0% | 2% | 44% | 6% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1014 hPa | 55 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 99% | |
El Fondón, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.6187; -98.2120
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather El Fondón, Mexico. Weather forecast El Fondón.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Fondón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Fondón
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 6:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:46 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:17 pm | 05/01/2026 5:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |