Weather El Fondón the day after tomorrow
Weather forecast El Fondón April 30, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 26 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Fondón, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1016 hPa | 77 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1015 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 44 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1013 hPa | 32 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1013 hPa | 28 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1013 hPa | 27 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1013 hPa | 27 % | -6 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1014 hPa | 32 % | -2 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1014 hPa | 25 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 14 % | -6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1013 hPa | 12 % | -7 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 11 AM
1 PM
| cloudy | 24 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1012 hPa | 11 % | -7 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 10 % | -7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1010 hPa | 11 % | -6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1009 hPa | 13 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1009 hPa | 16 % | -2 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1009 hPa | 23 % | 1 °C | 79 % | 0% | 0% | 9% | 77% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1009 hPa | 36 % | 6 °C | 49 % | 0% | 0% | 23% | 35% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1010 hPa | 50 % | 9 °C | 28 % | 0% | 3% | 13% | 14% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 59 % | 5 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1014 hPa | 79 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 24 °C 23 °C |
1.3 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 28 % | 4 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1011 hPa | 52 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 33% | 99% | |
El Fondón, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 19.6187; -98.2120
Time zone: America / Mexico City
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather El Fondón, Mexico. Weather forecast El Fondón.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Fondón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Fondón
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:14 am | 7:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 8:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:25 pm | 04/30/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |