Weather El Farallón long-term weather forecast
Long-term weather forecast for El Farallón for ten days.
Thursday, Apr 30
33 / 23°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 27 °C | 31 °C | 9 am | |
| 32 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 33 °C | 36 °C | 3 pm | |
| 30 °C | 33 °C | 9 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 7:11 pm
HOURLY
sunset 7:11 pm
|
|
|
|
Weather forecast El Farallón, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1008 hPa | 76 % | 21 °C | 14 % | 0% | 0% | 1% | 12% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1007 hPa | 78 % | 21 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1006 hPa | 80 % | 21 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1006 hPa | 84 % | 21 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1006 hPa | 85 % | 21 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1006 hPa | 85 % | 20 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1006 hPa | 86 % | 20 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1007 hPa | 83 % | 20 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1007 hPa | 72 % | 20 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1007 hPa | 65 % | 20 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1007 hPa | 61 % | 20 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 56 % | 20 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1006 hPa | 50 % | 20 °C | 46 % | 0% | 4% | 0% | 44% | |
| 1 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1005 hPa | 46 % | 19 °C | 72 % | 0% | 1% | 2% | 71% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southeast |
1004 hPa | 44 % | 19 °C | 98 % | 0% | 0% | 4% | 98% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h southeast |
1003 hPa | 43 % | 19 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1002 hPa | 43 % | 19 °C | 97 % | 0% | 0% | 9% | 97% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1002 hPa | 43 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 22% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 32 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1003 hPa | 44 % | 18 °C | 99 % | 0% | 33% | 35% | 99% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 31 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 48 % | 19 °C | 86 % | 0% | 3% | 4% | 85% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1004 hPa | 53 % | 20 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 PM
11 PM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1005 hPa | 58 % | 20 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-southeast |
1005 hPa | 58 % | 19 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1006 hPa | 69 % | 20 °C | 38 % | 0% | 7% | 1% | 33% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1006 hPa | 71 % | 20 °C | 96 % | 0% | 21% | 10% | 95% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1006 hPa | 74 % | 20 °C | 75 % | 0% | 10% | 2% | 72% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1005 hPa | 77 % | 20 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1005 hPa | 80 % | 20 °C | 31 % | 0% | 11% | 22% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1005 hPa | 81 % | 20 °C | 38 % | 0% | 30% | 11% | 1% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1005 hPa | 81 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 5% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1006 hPa | 82 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 4% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1006 hPa | 86 % | 21 °C | 87 % | 0% | 85% | 7% | 11% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1006 hPa | 84 % | 21 °C | 93 % | 0% | 91% | 8% | 10% | |
| 9 AM
11 AM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1006 hPa | 76 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 9% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southeast |
1006 hPa | 69 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 21% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1006 hPa | 65 % | 20 °C | 91 % | 0% | 90% | 0% | 11% | |
| 12 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1005 hPa | 61 % | 20 °C | 29 % | 0% | 20% | 0% | 11% | |
| 6 PM
8 PM
| heavy rain showers | 34 °C 36 °C |
7.2 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
999 hPa | 36 % | 17 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
El Farallón, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.9176; -99.9809
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 5
Altitude: 441 m
The administrative part:
- Nuevo León, Monterrey
- Higueras, Higueras, Nuevo León
Something wrong, something missing?
Weather El Farallón, Mexico. Weather forecast El Farallón.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Farallón is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Farallón
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 7:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 13:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:38 am | 7:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 8:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:38 pm | 04/30/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |