Weather Higueras, Nuevo León today
Weather forecast Higueras, Nuevo León April 28, 2026
Morning since morning clear, in the afternoon cloudy. The highest temperature 36 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Higueras, Nuevo León, Mexico extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-southeast |
1004 hPa | 62 % | 20 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1006 hPa | 79 % | 21 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 36 °C 36 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1007 hPa | 24 % | 12 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
Higueras, Nuevo León, Mexico - information
State: MexicoGPS coordinates: 25.9601; -100.0152
Time zone: America / Monterrey
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 1 462
Altitude: 498 m
The administrative part:
- Nuevo León, Monterrey
- Higueras, Higueras, Nuevo León
Something wrong, something missing?
Weather Higueras, Nuevo León, Mexico. Weather forecast Higueras, Nuevo León.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Higueras, Nuevo León is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Higueras, Nuevo León
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Higueras, Nuevo León
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 7:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 13:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:40 am | 7:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:12 am | 8:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:43 am | 8:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:50 pm | 04/28/2026 4:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |