Weather Sanjiki weekend
Weather forecast for Sanjiki for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. Sunday during the day clear, in the evening initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 15
22 / 17°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 19 °C | 19 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 10 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 11 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 5:20 pm
HOURLY
sunset 5:20 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sanjiki, Malawi extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 64 % | 14 °C | 21 % | 0% | 15% | 10% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1018 hPa | 71 % | 15 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1018 hPa | 77 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1019 hPa | 76 % | 14 °C | 11 % | 0% | 5% | 6% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1019 hPa | 76 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 77 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1020 hPa | 79 % | 14 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1019 hPa | 82 % | 14 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1019 hPa | 84 % | 14 °C | 17 % | 0% | 17% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1019 hPa | 86 % | 14 °C | 12 % | 0% | 12% | 3% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1018 hPa | 88 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 88 % | 14 °C | 21 % | 0% | 10% | 0% | 10% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 91 % | 14 °C | 64 % | 0% | 14% | 0% | 57% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1019 hPa | 93 % | 14 °C | 29 % | 0% | 10% | 1% | 21% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1020 hPa | 94 % | 14 °C | 14 % | 0% | 8% | 0% | 7% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1021 hPa | 88 % | 15 °C | 53 % | 0% | 1% | 0% | 52% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1021 hPa | 80 % | 15 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1022 hPa | 74 % | 15 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1021 hPa | 68 % | 15 °C | 14 % | 0% | 5% | 0% | 9% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1020 hPa | 63 % | 15 °C | 93 % | 0% | 27% | 2% | 91% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1019 hPa | 60 % | 14 °C | 40 % | 0% | 26% | 3% | 17% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1018 hPa | 60 % | 14 °C | 14 % | 0% | 11% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1017 hPa | 61 % | 14 °C | 14 % | 0% | 10% | 3% | 1% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 61 % | 14 °C | 87 % | 0% | 4% | 2% | 86% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1017 hPa | 64 % | 14 °C | 96 % | 0% | 2% | 3% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1018 hPa | 72 % | 15 °C | 39 % | 0% | 0% | 3% | 36% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1019 hPa | 80 % | 15 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1019 hPa | 81 % | 15 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1019 hPa | 82 % | 14 °C | 18 % | 0% | 0% | 4% | 14% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1020 hPa | 85 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1020 hPa | 87 % | 15 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 1% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1020 hPa | 86 % | 14 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
Sanjiki, Malawi - information
State: MalawiGPS coordinates: -14.8000; 34.6000
Time zone: Africa / Blantyre
Something wrong, something missing?
Weather Sanjiki, Malawi. Weather forecast Sanjiki.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sanjiki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sanjiki
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 5:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:37 am | 11:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 5:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 6:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:12 am | 05/15/2026 4:01 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |