Weather Sanjiki long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sanjiki for ten days.
Wednesday, May 20
23 / 15°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
| 15 °C | 15 °C | 2 am | |
| 19 °C | 20 °C | 8 am | |
| 23 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 5:19 pm
HOURLY
sunset 5:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sanjiki, Malawi extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 83 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1021 hPa | 67 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1017 hPa | 52 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1019 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1018 hPa | 81 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1021 hPa | 67 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1017 hPa | 42 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1019 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sanjiki, Malawi - information
State: MalawiGPS coordinates: -14.8000; 34.6000
Time zone: Africa / Blantyre
Something wrong, something missing?
Weather Sanjiki, Malawi. Weather forecast Sanjiki.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sanjiki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sanjiki
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 5:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 11:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 5:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:07 am | 6:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 6:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 9:41 am | 05/20/2026 9:12 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |